Foreningen Rødding – Æblets By i Salling valgte ny formand på sin generalforsamling mandag den 24.8.
Ny formand blev Ditte Staun, som har en baggrund som bl.a. udvalgsformand i Skive Byråd. I dag er hun medejer af Pro-Vins med base her i Rødding.
Ditte afløser Søren Pedersen, der ikke ønskede genvalg.
Følgende bestyrelsesmedlemmer modtog genvalg:
Finn D. Andersen- kasserer
Flemming Jensen – pometgruppen
Niels Futtrup- mostegruppen
Jakob Fløe- plantegruppen
Karsten Villadsen- Festivalgruppen
Maureen Sørensen – cidergruppen
Linda G. Jensen- markedsføring.
20 medlemmer deltog og det blev en hyggelig og konstruktiv aften med gode indlæg og diskussioner.
Aftenen blev rundet af med tapas fra Spøttrup Slagter og boblende cider fra cidergruppen!
Ny formand vil skabe synlighed og sammenhæng
Hun siger:
– Jeg er stolt og spændt: ”Æblets By” er en forening bestående af mennesker, som brænder for æbler og de muligheder, der er i æblets selv – og i æbler som tema.
Foreningen er organiseret med en bestyrelse med en repræsentant fra de grupper, som arbejder med: Pometet, beplantning, beskæring, most, cider, markedsføring og Æblefestivallen.
Ditte Staun fortæller:
– Rødding er simpelthen Æblets By. Hele lokalområdet har omfavnet æblet med tusindvis af træer og opbakning til mostning, podning og pasning. Samtidig er Pometet unikt ved, på én gang at være international genbank, frugtlund, arboret, mødested, udflugtsmål og eksperimentarium. Stedet er også specielt, fordi det er udtryk for en historie og naturgivne forudsætninger for æbler – og for de nødder, blommer, kastanjer og aroniabær, som også er en del af spisekammeret.
Foreningen oplever, at flere også uden for lokalområdet, deltager i grupperne ud fra interesse:
– Arbejdsmetoden er: Er idéen god, så går de, som brænder for eksempelvis cider eller mostning – eller for at bygge et shelter i pometet – ja, de går i gang. Den korte vej fra idé til handling gør det både sjovt og meget givtigt at være med. Vores opgave i bestyrelsen er at samle trådene, sikre synergi og øge kendskabet til Æblets By.
Selvom arbejdet er påvirket af coronasituationen, fastholder og nytænker foreningen mange spændende aktiviteter – inden for retningslinjerne: Mostningsdage, besøgsarrangementer for skoleklasser, fagpersoner og turister og en visionsdag er bl.a. på programmet i efteråret.
Foreningen bliver ofte inviteret til messer og til at holde oplæg og kurser. Ditte Staun går opmærksom på, at man kan møde ”Æblets By” i forbindelse med SKIVEMØDET på Jenle den 4.-5. september:
– Her deler vi, Rødding Udviklingsråd og Kulturelt Samråd Skive en fælles stand, hvor der både bydes på æblecider og nyplukkede æbler, slutter Ditte Staun.



